0 0

Verslo dovanos – kokias, kada ir kodėl reikia dovanoti?

Verslo dovanos – kokias, kada ir kodėl reikia dovanoti?

Kalbant apie verslo dovanas ir jų dovanojimo etiketą svarbiausi dalykai į ką reikėtų atkreipti dėmesį yra dovanos idėja ir pateikimas, dovanojimo proga bei dovanos gavėjas. Žinoma, labai svarbi ir kaina – dovana neturėtų būti nei per brangi, nei per pigi, kad asmuo, kuriam dovaną įteikiate nepasijaustų įsipareigojęs ar dar blogiau – įžeistas.

Versle dovanojamos dovanos yra skirstomos į verslo/reklamos suvenyrus ir verslo dovanas.

Verslo suvenyrai yra naudojami ir dovanojami gana plačiai, dažniausiai netgi nesant ypatingoms progoms, kadangi šių smulkių dovanėlių tikslas yra įmonės ženklo populiarinimas. Bene paprasčiausias įteikimo pavyzdys – pirmasis susitikimas su potencialiu verslo partneriu, kurio metu susitikimo dalyviams įteikiate įmonės prezentaciją USB laikmenoje-vizitinėje kortelėje arba kartu su žodiniu įmonės pristatymu išdalinate firminius bloknotus su tušinukais. Tai labiau komunikacijos priemonė – po susitikimo išlieka suvenyras primenantis įmonę. Šiuo metu, kai daug prekių užsakoma interneto parduotuvėse, kartu su siuntiniu įdėtas mielas suvenyras gali tapti ne tik padėkos dovana už pirkinį, bet tuo pačiu kontaktų priminimu ateičiai. Įprastai tai būna arba universalus suvenyras (tušinukas, pakabukas, užrašų lapeliai), arba įmonės veiklos specifiką atitinkantis atributas, kurio vertė nėra didelė. Žinoma, daiktų kokybė turėtų būti gera, nes tai įmonę reprezentuojantys suvenyrai.

Verslo dovanos – tai jau kita dovanų kategorija. Įprastai jos dovanojamos esamiems verslo partneriams, klientams, darbuotojams didžiųjų metų švenčių progomis, pasirašius svarbias sutartis, įvykdžius numatytas užduotis, gimtadienio ar įmonės jubiliejaus proga, naujiems darbuotojams prisijungusiems prie kolektyvo. Jas renkantis svarbu iš anksto apgalvoti pasirinkimą, dovanos idėją bei pasiruošti įteikimui. Kaip ir asmeniniuose santykiuose, taip ir versle, renkant dovanas pirmiausiai reikėtų galvoti apie dovanos gavėją – ar jam parinkta dovana tiks?

Labai rekomenduojama vengti nišinių produktų, meno kūrinių, alkoholinių gėrimų (juolab, kai Lietuvoje jų dovanojimas yra ribojamas įstatymais), kosmetikos, greitai gendančių maisto produktų, vazoninių gėlių, religinių atributų. Apie tai, ko negalima dovanoti – bendra taisyklė turbūt būtų tokia – verslo dovana neturi sukelti žmogui problemų. Na, įsivaizduokite savo reakciją, kai ankstų gruodžio rytą į Jūsų biurą pasibeldžia verslo partneris ir iškilmingai įteikia didelį šviežią kalakutą. Kaip ir mintis gera, bet tik… Jūsų pietų pertrauka 45 min., gyvenate užmiestyje ir iki namų Jums 30 min. automobiliu į vieną pusę, o darbo laikas griežtai apibrėžtas įmonės vidinių taisyklių.  Žinoma, yra situacijų, kai tokios dovanos galimos, tačiau tai greičiau išimtis, o ne taisyklė.

Geras pasirinkimas, kai asmeniškai nepažįstate gavėjo, yra verslo dovanos, kurios atitinka bendras laikmečio tendencijas ir yra pakankamai universalios. Kokybiškas puodelis, gertuvė, pledas, geras rašiklis, kuprinė visada bus taiklus pasirinkimas, o originalaus apipavidalinimo dėka ir išskirtinė dovana. Ne mažiau svarbi yra ir dovanos pakuotė bei pateikimas, idėja, su kuria dovanojate. Trumpa, bet iškilminga kalba įteikiant ir dovanos viduje esanti kortelė su palinkėjimu dar labiau sustiprins gerą dovanos gavėjo emociją. O jei dovana siunčiama paštu – dovanų kortelė yra tiesiog būtina! Pastaruoju metu labai populiarus pasirinkimas yra verslo dovanų rinkiniai – kai keli skirtingi daiktai supakuojami į dėžutę kartu su skanėstais. Tokia dovana tinka tiek vienam asmeniui, tiek kolektyvui. Tik reikėtų vengti rinkinių, kuriuose yra vien tik maisto produktai, ypač jei jie yra be įmonės atributikos. Pastebima, jog tokios dovanos, laikotarpiu, kai jų gaunama labai daug, dažniausiai Kalėdų proga, pranyksta bendroje dovanų masėje, nebelieka išliekamosos vertės ir ilgalaikio džiaugsmo, kuris sukuriamas padovanoto daikto dėka.

Jei verslo dovanos gavėjai yra pakankamai gerai pažįstami arba bendraminčiai, tarkim, įmonės darbuotojai, galima dovanoti drąsiau, labiau individualias dovanas – sukurti unikalius limituoto dizaino džemperius, gero garso kolonėles, ypač sparčius mobilųjų įrenginių pakrovėjus ar tiesiog klasikines natūralios odos pinigines – originalių dovanų yra platus asortimentas. Tokiu atveju pasirinkimas priklauso nuo įmonės veiklos ir tradicijų.

Ir pabaigai – kodėl reikėtų dovanoti? Įteikta verslo dovana – tai gera emocija ir pozityvių santykių kūrimas. Tai akimirka, kai nuolatiniame darbų bėgime trumpam sustojame, pasidžiaugiame  ir padėkojame už buvimą ir nuveiktus darbus kartu. Pozityvus nusiteikimas – tai užtikrintas kelias į sėkmę ir aukštus pasiekimus.

Stampline.lt puslapyje yra naudojami slapukai.

Naršydami toliau Jūs sutinkate su būtinaisiais slapukais. Taip pat galite sutikti ir su kitų slapukų naudojimu.

Išsamią informaciją rasite slapukų naudojimo puslapyje